Chair and Committee

Quick
Log-In to ConfTool

Organisation Chair

Thomas Lützkendorf

KIT Karlsruhe

Eike Roswag-Klinge

TU Berlin

Kristin Wellner

TU Berlin

Guillaume Habert

ETH Zurich

Scientific Chair

Scientific Committee

Nicolas Alaux

TU Graz, Austria

Thomas Auer

TU München, Germany

Maria Balouktsi

KIT Karlsruhe, Germany

Elke Beyer

TU Berlin, Germany

Markus Binder

HfT Stuttgart, Germany

Carlo Andrea Biraghi

Politecnico di Milano, Italy

Stephan Birk

TU München, Germany

Luis Braganca

University of Minho, Portugal

Frederico Braida

Federal University of Juiz de Fora, Brasil

Tanja Brockmann

BBSR, Germany

Raoul Bunschoten

TU Berlin, Germany

Svenja Carrigan

TU Kaiserslautern, Germany

Maurizio Cellura

Universitá degli Studi di Palermo, Italy

Matthew Crabbe

TU Berlin, Germany

Laetitia Delem

BBRI, Germany

Susan Draeger

BTU Cottbus

Elisabeth Endres

TU Braunschweig, Germany

Shayani Fernando

TU Darmstadt, Germany

Wolf Fichtner

KIT Karlsruhe, Germany

Antonio García Martínez

Portal Univesidad de Sevilla, Spain

Christoph Gengnagel

Universität der Künste Berlin, Germany

Jürgen Graf

TU Kaiserslautern, Germany

Francesco Guarino

Universitá degli Studi di Palermo, Italy

Norman Hack

TU Braunschweig, Germany

Annette Hafner

RU Bochum, Germany

Anke Hagemann

TU Berlin, Germany

Birgisdottir Harpa

Aalborg University, Denmark

Timo Hartmann

TU Berlin, Germany

Dirk Hebel

KIT Karlsruhe, Germany

Pekka Heikkinen

Aalto University, Finland

Alexander Hollberg

Chalmers University of Technology, Sweden

Michaela Hoppe

HS Bremen, Germany

Pekka Houvila

VTT Technical Research Centre of Finland, Finland

Endrit Hoxha

TU Graz, Austria

Wolfgang Huhnt

TU Berlin, Germany

Andrea Klinge

ZRS Architekten Ingenieure, Germany

Harald Kloft

TU Braunschweig, Germany

Jan Knippers

Universität Stuttgart, Germany

Odysseas Kontovourkis

University of Cyprus, Cyprus

Björn-Martin Kurzrock

TU Kaiserslauter, Germany

Susanne Kytzia

Hochschule für Technik in Rapperswill, Switzerland

Riccardo La Magna

TU Berlin, Germany

Sonia Longo

Universitá degli Studi di Palermo, Italy

Richard Lorch

Building & Cities, England

Antonín Lupíšek

TU Prag, Czechia

Katarina Malaga

RISE, Sweden

Malmqvist Stigell Tove

KTH Royal Institute of Technology, Sweden

Jan Mehnert

TU Braunschweig, Germany

Urs Müller

RISE, Sweden

Stefan Norra

KIT Karlsruhe, Germany

Panagiotis Parthenios

Technical University of Crete, Greece

Eva Nora Paton

TU Berlin, Germany

Nina Pawlicki

TU Berlin, Germany

Bruno Peuportier

Mines Paris Tech, France

Juliano Pita

Federal Institute of Education, Science and Technology, Brasil

Frank Rackwitz

TU Berlin, Germany

Mina Rahimian

The Pennsylvania State Univeristy + Outer Labs Inc, USA

Freya Rasmussen

Aalborg University, Denmark

Andreas Rietz

BBSR, Germany

Martin Röck

KU Leuven, Netherlands

Bohne Rolf André

Norwegian University of Science and Technology, Norway

Ronald Rovers

Research Institute Built Environment of Tomorrow

Marco Scherz

TU Graz, Austria

Frank Schultmann

KIT Karlsruhe, Germany

Peter Schwehr

Hochschule Luzern, Switzerland

Bernadette Soust-Verdaguer

Universidad de Sevilla, Spain

Jörg Stollmann

TU Berlin, Germany

Daniel Suarez

Universität der Künste Berlin, Germany

Felipe Tavares da Silva

Universidade Federal da Paraíba, Brasil

Liane Thuvander

Chalmers University of Technology, Sweden

Georgios Triantafyllidis

TU Graz, Austria

Barbara Truger

TU Graz, Austria

Rebekka Volk

KIT Karlsruhe, Germany

Andreas Wagner

KIT Karlsruhe, Germany

Pete Walker

Bath University, England

Liss C Werner

TU Berlin, Germany

Aoife Houlihan Wiberg

Belfast School of Architecture, Ireland

Bastian Wibranek

University of Texas at San Antonio, USA

Lindsey Wikström

Columbia Graduate School of Architecture, USA

Kerstin Wolff

Martens Puller, Germany

Edwin Zea Escamilla

ETH Zürich, Switzerland

Christof Ziegert

ZRS Architekte Ingenieure, Germany